Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zasady projektowania systemów alarmowych
Podczas projektowania systemów alarmowych trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników. Do najważniejszych należą typ i przeznaczenie obiektu, który ma zostać objęty ochroną. Prawidłowo zamontowana instalacja pozwoli na wczesne wykrycie zagrożenia oraz uniknięcie fałszywych sygnałów. Podpowiadany, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu systemów alarmowych dla obiektów różnego typu.
Specyfika chronionego obiektu
Aby system alarmowy prawidłowo spełniał swoje zadanie, musi być dopasowany do konkretnego obiektu. Warto zastanowić się nad wyborem między instalacją przewodową, którą najlepiej zamontować jeszcze w stanie surowym budynku, a bezprzewodową. Przy projektowaniu systemu trzeba wziąć pod uwagę czynniki takie jak:
możliwe rodzaje zagrożeń,
miejsca najbardziej narażone na wtargnięcie intruzów,
obecność cennych przedmiotów lub dokumentów,
ryzyko zaprószenia ognia i wiele innych.
Z uwagi na mnogość aspektów, jakie należy uwzględnić, projekt i montaż systemu alarmowego powinien zostać poprzedzony audytem przeprowadzonym przez specjalistów.
Unikanie fałszywych alarmów
Jednym z częstych problemów pojawiających się przy nieprawidłowo zaprojektowanych instalacjach są fałszywe sygnały. Jak tłumaczą eksperci z oferującej alarmy do domów i biur łódzkiej firmy Electronics Box, czujki alarmowe mogą reagować na różne rodzaje zmian w otoczeniu. Wykrywają m.in. różnice temperatur, wstrząsy, czy modyfikacje częstotliwości emitowanych fal, mające sygnalizować wtargnięcie intruza. Zdarza się jednak, że nieprawidłowo dobrane lub zamontowane elementy reagują na sygnały niebędące oznaką zagrożenia. Przykładem może być czujka wibracyjna zamontowana w miejscu, w którym narażona jest na drgania dochodzące z zewnątrz.
Inne czynniki
Jak widać projektowanie systemów alarmowych to proces złożony i wielowymiarowy. Oprócz wymienionych czynników trzeba przy nim wziąć pod uwagę również możliwości finansowe inwestora i dobrać optymalne do nich rozwiązania. Dobrze podzielić chroniony obszar na strefy, np. dzienne i nocne, co zwiększy bezpieczeństwo domowników. Konieczne będzie zaplanowanie rozmieszczenia centrali i manipulatorów w miejscach, gdzie nie będą narażone na uszkodzenia. Warto też rozważyć połączenie instalacji alarmowej ze stacją monitorowania. Aby mieć pewność, ze system będzie najlepiej dobrany do Twoich potrzeb i możliwości, skorzystaj z pomocy sprawdzonej firmy zajmującej się montażem alarmów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana