Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Z jakich materiałów wykonuje się parapety zewnętrzne?
Przy montowaniu stolarki okiennej trzeba zwrócić uwagę na szereg kwestii. Jedną z najistotniejszych jest wybór odpowiednich parapetów zewnętrznych. Na rynku dostępne są modele wyprodukowane z różnorodnych materiałów. Dzięki temu właściciele domów mają możliwość zakupu takich podokienników, które spełnią wszelkie ich oczekiwania. Sprawdź koniecznie, na jakie parapety zewnętrzne warto się zdecydować w określonych przypadkach.
Klasyfikacja parapetów ze względu na materiał wykonania
Parapety zewnętrzne różnią się między sobą nie tylko kształtem czy wielkością, ale także materiałem wykonania. Do wytworzenia poszczególnych modeli używa się zazwyczaj:
blachy (aluminiowej albo stalowej);
drewna;
tworzyw sztucznych (np. PVC);
wyrobów ceramicznych;
kamienia naturalnego lub konglomeratów.
Blaszane podokienniki zazwyczaj pokrywa się warstwą antykorozyjną. Blachy wykorzystane w procesie produkcyjnym mogą mieć grubość od 0,55 do nawet 2,5 mm. Parapety z tego materiału dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych. Modele z drewna znajdują zastosowanie głównie w przypadku drewnianych domów. Świetnie spełniają one funkcję estetyczną. Parapety zewnętrzne z tworzyw sztucznych odznaczają się wytrzymałością oraz odpornością na korozję. Ich powierzchnię z reguły pokrywa się laminatem. Podokienniki ceramiczne wykonuje się z gresowych lub klinkierowych płytek parapetowych. Są to produkty odporne na niskie temperatury oraz szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych. Kamienne parapety wykonane z granitu lub piaskowca doskonale spełniają funkcje dekoracyjne i użytkowe. Jest to jednak dość drogie rozwiązanie, dlatego też wielu właścicieli domów sięga po tańsze modele z konglomeratu, odznaczające się podobnymi zaletami co artykuły z kamienia.
O czym należy pamiętać przy montażu parapetów zewnętrznych?
Instalując zewnętrzne podokienniki, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim artykuły odprowadzające wodę poza płaszczyznę ściany muszą być nachylone pod kątem co najmniej 5 stopni od okna. Ponadto w przypadku modeli sprzedawanych przez takie firmy, jak AZ-Dach, należy zrezygnować z tynkowania bocznych krawędzi. Zewnętrzne podokienniki muszą być podsunięte pod ościeżnicę. Jest to szczególnie istotne w przypadku okien tworzywowych i aluminiowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana