Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Wszystko, co warto wiedzieć o jagodzie kamczackiej
Jagoda kamczacka, czyli wiciokrzew siny (Lonicera caerulea var. kamtschatica) to krzew pochodzący z północnych regionów Azji i Europy. Znana jest ze swoich dobroczynnych właściwości, w tym bogactwa witamin i minerałów. Jako roślina stosunkowo łatwa w uprawie, cieszy się popularnością wśród ogrodników i działkowców. Sprawdź, co musisz o niej wiedzieć!
Zastosowania jagody kamczackiej
Krzew ten uprawiany jest przede wszystkim ze względu na smaczne i zdrowe owoce. Jagody o charakterystycznym podłużnym kształcie wyróżniają się lekko cierpkim, słodko-kwaśnym smakiem. Są niezwykle soczyste i doskonale nadają się zarówno do spożywania na surowo, jak i robienia przetworów. Owoce wiciokrzewu sinego są bardzo dobrym źródłem witamin C i E, zawierają też żelazo, miedź oraz jod, minerały bardzo potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Owoce jagody kamczackiej bogate są w antocyjany odpowiedzialne za ich niebieskawą barwę. Związki te korzystnie wpływają na stan układu krwionośnego, poprawiają funkcje kognitywne, mogą wykazywać też działanie przeciwdepresyjne. Antocyjany przyczyniają się również do poprawy widzenia po zmierzchu. Spożywanie owoców jagody kamczackiej sprzyja wzmocnieniu odporności. Zawarte w niej związki wykazują działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne.
Uprawa jagody kamczackiej
Krzewy jagody kamczackiej to doskonały wybór do uprawy w naszych warunkach klimatycznych. Jak tłumaczą pracownicy Gospodarstwa Rolnego Karoliny Wyrzykowskiej, oferującego sadzonki drzewek i krzewów owocowych, roślina ta jest odporna na wiele chorób oraz działalność owadów. Lubi lekko kwaśną glebę i słoneczne stanowiska. W dogodnych warunkach dożywa nawet 35 lat. Wytrzymuje bardzo silne mrozy, sięgające -45 stopni, a jej kwiaty przetrwają wiosenne przymrozki, które zdarzają się w dzisiejszych czasach coraz częściej.
Aby uzyskać najsmaczniejsze owoce jagody kamczackiej, znajdź dla niej żyzne stanowisko w miejscu o dobrym nasłonecznieniu. Wybierz kilka krzewów różnych odmian i posadź je blisko siebie, aby rośliny mogły się wzajemnie zapylać. Sadzonki jagody kamczackiej najlepiej kupić w sprawdzonej szkółce lub gospodarstwie. Warto przygotowane dla nich stanowiska użyźnić obornikiem, co korzystnie wpłynie na wzrost roślin. Młode krzewy możesz sadzić wiosną lub jesienią. Umieść sadzonki w dołkach o głębokości około 40 cm nie zaginając ani nie łamiąc ich korzeni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana