Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Najważniejsze elementy dokumentacji projektowej budynku
Wzniesienie obiektu budowlanego wymaga sporządzenia dokumentacji projektowej, zawierającej istotne informacje techniczne oraz organizacyjne związane z planowanymi pracami. Jakie elementy wchodzą w skład dokumentacji projektowej obiektu budowlanego? Jakie znaczenie dla dokumentacji projektowej ma kosztorys inwestorski?
Dokumentacja projektowa, a przepisy
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004 roku w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego, dokumentacja projektowa dotycząca prac wymagających pozwolenia na budowę, zawiera:
Przeczytaj również: Jak zrobić kosztorys budowlany? Poznaj jego koszty
projekt budowlany – przedstawiający specyfikację robót budowlanych,
projekt wykonawczy,
przedmiar robót budowlanych,
informacje dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia osób zatrudnionych na budowie.
W przypadku prac budowlanych niewymagających uzyskania pozwolenia na budowę, dokumentacja projektowa powinna zawierać:
lokalizację i zakres robót w postaci planów, rysunków i schematów,
przedmiar robót,
projekty, pozwolenia, uzgodnienia i opinie (w zależności od przepisów).
Kosztorys jako istotny element dokumentacji projektowej
Istotnym elementem dokumentacji projektowej obiektów i budynków jest kosztorys budowlany, zawierający niezbędne informacje dotyczące kosztów każdego z etapów budowy. Sporządzanie kosztorysów, prowadzenie budów oraz nadzór budowlany na terenie Śląska, oferuje firma Baks z Katowic.
Szacowanie kosztów musi być poprzedzone dokładnym opisem zadania, które ma być zrealizowane. Z tego względu, podstawą kosztorysowania są analizy, szkice, projekt budowlany, a także projekty wykonawcze. Prawidłowo opracowany kosztorys pozwala oszacować koszty związane z inwestycją, co umożliwia z kolei optymalizację wydatków, które trzeba ponieść w związku z planowanymi pracami. Kosztorys inwestorski stanowi ponadto dokument niezbędny do ubiegania się o kredyt hipoteczny – to jeden z dokumentów, które należy dołączyć do wniosku o kredyt hipoteczny.
Wycena budowy obiektu jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników, choćby takich jak zakres planowanych prac. Kosztorys powinien być sporządzony z dużą dokładnością i starannością, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana