Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Najnowsze trendy w projektowaniu zieleni
Zieleń jest ważnym elementem przestrzeni, wpływając na jej walory wizualne i funkcjonalność, ale również tworząc lepsze warunki do wykorzystywania jej przez ludzi. Roślinność to wytwarzanie dużych ilości tlenu i pochłanianie dwutlenku węgla, lecz też poprawa wilgotności powietrza, redukcja ilości pyłów i obniżenie temperatury. Odpowiednio zaprojektowane tereny zieleni to także metoda zmniejszania hałasu, a nawet czynnik obniżający poziom stresu.
Dlaczego ciężko wyobrazić sobie otoczenie człowieka bez zieleni?
Stwierdzenie, że zieleń jest naturalnym otoczeniem człowieka to truizm, lecz zarazem istotny wniosek wyciągnięty przez urbanistów i architektów zajmujących się planowaniem ładu przestrzennego oraz projektowaniem miast, a także ich składowych od skwerów czy placów po domy jednorodzinne. Projektowanie zieleni i wprowadzanie jej do przestrzeni użytkowanych przez ludzi ma bogatą tradycję, obejmującą zarówno wspaniałe ogrody urządzane już od starożytności, jak i pojawiające się już w XX wieku koncepcje miast-ogrodów, będące odpowiedzią na głośne, zanieczyszczone i wypełnione budynkami śródmieścia dużych aglomeracji.
Przeczytaj również: Jakie są główne zadania architektów krajobrazu?
Jak projektuje się dziś tereny zieleni?
Współczesne podejście do projektowania zieleni jest zróżnicowane, tak jak rodzaje przestrzeni, do których jest ona wprowadzana oraz oczekiwania inwestorów zlecających przygotowanie koncepcji zagospodarowania terenu. Wśród charakterystycznych trendów znajdzie się jednak dążenie do wykorzystywania każdej wolnej przestrzeni znajdującej się w pobliżu miejsc użytkowanych i odwiedzanych przez ludzi. W grę wchodzi tu m.in. projektowanie mini-parków, stosowanie bujnej i zróżnicowanej roślinności w miejscach o niewielkich rozmiarach, wykorzystywanie gatunków, które są odporne na warunki zewnętrzne, a przy tym są dobrze widoczne i łatwo przyjmują się na wymagających stanowiskach. Popularne jest też wykorzystywanie traw ozdobnych, krzewów i krzewinek, a także urządzanie zielonych dachów nie tylko na budynkach, ale też wiatach oraz sadzenie roślin pnących.
Usługi związane z projektowaniem terenów zieleni oferuje Pracowania Projektowa Magdalena Loose. Zajmuje się także inwentaryzacją zieleni, gospodarką zielenią oraz sporządzaniem ekspertyz i opinii dendrologicznych, jak również nadzorami inwestorskimi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana