Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na jakiej podstawie jest rozmieszczane w budynku oświetlenie ewakuacyjne?
Stosowanie się do obowiązujących przepisów ppoż jest istotne nie tylko w przypadku obiektów użyteczności publicznej, ale także budynków mieszkalnych. Zwłaszcza jeśli chodzi o osiedla mieszkaniowe czy domy wielorodzinne. Znaki, gaśnice, oświetlenie ewakuacyjne - wszystko to wpływa na bezpieczeństwo osób przebywających wewnątrz. Jak sygnalizacja ta powinna być rozmieszczona? Jakie przepisy o tym informują?
Jaką funkcję pełni oświetlenie ewakuacyjne?
Oświetlenie ewakuacyjne i inna sygnalizacja ppoż powinny być stosowane w wielu przypadkach. Są to przede wszystkim budynki i obiekty użyteczności publicznej, z których korzysta na co dzień wielu ludzi. Miejsca te są narażone na wypadki i pożary nie tylko ze względu na ilość przebywających w nich osób, ale także rodzaj używanego sprzętu. Jak powszechnie wiadomo, w kinach, teatrach, lokalach rozrywkowych czy salach sportowych używa się mnóstwo zasilanych prądem sprzętów. Jakiekolwiek nieprawidłowości w działaniu instalacji mogłyby doprowadzić do tragedii. Dlatego też oświetlenie ewakuacyjne i odpowiednie oznakowanie odgrywają tu kluczową rolę. Chronią nie tylko odwiedzających, ale i pracowników budynków. W sytuacji zagrożenia wskazują najszybszą drogę ucieczki.
Jak rozmieszcza się oświetlenie ewakuacyjne?
O rozmieszczeniu poszczególnych oznakowań i oświetlenia ewakuacyjnego w budynkach użyteczności publicznej mówią przepisy polskiego prawa. Według ekspertów, którzy opracowali zasady ich instalacji, znaki te powinny znajdować się:
w pomieszczeniach większych niż 1000 m3,
w pomieszczeniach większych niż 2000 m3 - budynkach użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego,
na drogach ewakuacyjnych.
Oczywiście budynek może być zwolniony z tego obowiązku. Jak informują pracownicy firmy Pirotoks, musi on jednak spełnić określone warunki. Przede wszystkim obiekt powinien być oznakowany zgodnie z przepisami oświetlenia bezpieczeństwa według Polskich Norm. Obecnie stosuje się przede wszystkim nowoczesne modele oświetlenia ewakuacyjnego. Są to głównie systemy sterowane centralnie. Pozwalają one pokierować osoby znajdujące się w budynku do najbliższego wyjścia w sytuacji zagrożenia. Stanowią zatem jeden z kluczowych elementów wyposażenia ppoż.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana