Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega umowa dożywocia?
Przekazywanie prawa własności nieruchomości może mieć różne formy, między innymi realizacji spadku czy po prostu sprzedaży. Jednym z ciekawych przykładów jest zawarcie umowy dożywocia. Na czym ona konkretnie polega, jakie są jej zalety oraz kto może się na nią zdecydować? Przeczytaj tekst, jeśli chcesz poznać odpowiedzi i dowiedzieć się więcej na ten temat.
Czym jest umowa dożywocia?
Umowa dożywocia to opcja korzystna dla starszych osób, które posiadają jakąś nieruchomość. Polega ona na przekazaniu praw do domu czy mieszkania w zamian za opiekę i utrzymanie, a zatem między innymi pożywienie, ubrania i pomoc w chorobie. Z tego względu zbywcą może być tylko osoba fizyczna, nabyć nieruchomość mogą z kolei zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Umowa dożywocia musi być spisana w formie aktu notarialnego. Trzeba do niej dołączyć niezbędne dokumenty, mowa między innymi o numerze księgi wieczystej czy o zaświadczeniu potwierdzającym brak zaległości w opłatach za nieruchomość. Umowa wygasa z momentem śmierci dożywotnika, chociaż wlicza się w nią również organizację pogrzebu zmarłej osoby. Porozumienie może być też rozwiązane, ale dzieje się to bardzo rzadko. Jeśli już dochodzi do takiej sytuacji, muszą wystąpić konkretne powody, a ostateczną decyzję podejmuje sąd. Dożywotnikiem może być jedna osoba, ale również na przykład małżeństwo.
Zalety zawarcia umowy dożywocia
Umowa dożywocia przynosi korzyści obu stronom, które się na nią decydują. Nabywca ma możliwość szybkiego uzyskania nieruchomości bez konieczności większego wkładu finansowego, może zatem uniknąć zaciągania kredytów. Dożywotnik uzyskuje z kolei opiekę, polegającą między innymi na zapewnieniu pożywienia, mieszkania, opału, a także na zadbaniu o niego pod względem medycznym. Umowę dożywocia spisuje się u notariusza, przykład stanowi Kancelaria Notarialna Tomasz Zapart. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to porozumienie długoterminowe. Na przestrzeni lat zachodzi zatem ryzyko konfliktów między stronami, a umowę dosyć trudno rozwiązać. Niestety żadne rozwiązanie nie jest idealne. Umowa dożywocia ma więc swoje wady, ale może też przynieść wiele korzyści. Zdecydowanie warto zapoznać się z jej plusami i minusami, a może okaże się, że w danej sytuacji jest to doskonała opcja.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana