Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kocioł jednofunkcyjny kontra dwufunkcyjny - czym się od siebie różnią?
Decydując się na zakup kotła, klienci najczęściej stają przed dylematem między kotłem jednofunkcyjnym i dwufunkcyjnym. Oba rozwiązania mają swoje wady, jak i zalety. Jeśli zastanawiasz się, który kocioł lepiej spełni Twoje oczekiwania, przeczytaj nasz artykuł, w którym wyjaśniamy różnicę między obu modelami.
Czym jest kocioł jednofunkcyjny i jakie są jego wady i zalety?
Kotły jednofunkcyjne spełniają co do zasady jedno zadanie – mają podgrzewać czynnik grzewczy, który dostarczany jest następnie do grzejników emitujących ciepło. Wodę użytkową przy pomocy kotła jednofunkcyjnego można podgrzać natomiast dopiero w przypadku, jeśli do urządzenia zostanie zainstalowany dodatkowy podgrzewacz pojemnościowy. Do niego doprowadzana jest ogrzana w kotle woda, która trafia do kranów. Ogromnym plusem tego typu kotłów, które znaleźć można między innymi w ofercie producenta pieców CO Stefaniak z Pleszewa, jest możliwość współpracy zasobników z kolektorami słonecznymi lub powietrzną pompą ciepła. Za wadę takiego rozwiązania można natomiast uznać konieczność przerwania pracy obiegu centralnego ogrzewania, która następuje po zakończonym procesie podgrzewania wody użytkowej.
Przeczytaj również: Czym charakteryzują się podajniki rynnowe?
Charakterystyka kotłów dwufunkcyjnych
W przypadku kotłów dwufunkcyjnych z podajnikiem lub bez, jedną z ich najważniejszych zalet jest możliwość jednoczesnego ogrzewania domu oraz wody użytkowej za pomocą jednego urządzenia. Kocioł bowiem podgrzewa wodę w sposób przepływowy, stąd jest ona kierowana do wszystkich punktów czerpalnych. W momencie, kiedy zostanie odkręcony kurek, system sam przełącza się na grzanie wody w kranie, a kiedy zostanie on zakręcony ponownie wraca do trybu centralnego ogrzewania. Z tego względu jest to niewątpliwie najbardziej komfortowe rozwiązanie grzewcze, które nie wymaga instalacji dodatkowych elementów. Wadą kotłów grzewczych dwufunkcyjnych jest jednak konieczność zakupu sprzętu o wysokiej mocy, zaspokajającej nie tylko zapotrzebowanie na energię cieplną w budynku, ale także tą niezbędną do przygotowania ciepłej wody użytkowej, przez co ich cena jest znacznie wyższa.
Podsumowując, kocioł jednofunkcyjny przeznaczony jest przede wszystkim do ogrzewania budynku. z kolei dwufunkcyjny może jednocześnie realizować ogrzewanie domu i przygotowywać ciepłą wodę użytkową.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana