Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie prace remontowe wymagają zgłoszenia?

Spis treści
- Prace remontowe podlegające zgłoszeniu
- Procedura zgłaszania prac remontowych
- Konsekwencje niezgłoszenia prac remontowych
Remont budynku to przedsięwzięcie, które wiąże się nie tylko z pracami budowlanymi, ale także z obowiązkami administracyjnymi. Aby uniknąć problemów z prawem, warto więc wiedzieć, jakie prace wymagają zgłoszenia, jak przebiega procedura zgłaszania oraz jakie mogą być konsekwencje niezgłoszenia prac remontowych.
Prace remontowe podlegające zgłoszeniu
W Polsce istnieje szereg przepisów regulujących roboty budowlane i remontowe. Zgodnie z Prawem budowlanym, niektóre prace remontowe wymagają zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Zmiany konstrukcji budynku, które mają wpływ na nośność i trwałość konstrukcji, takie jak np. wyburzenie ściany nośnej, zmiana układu stropów czy dachu wymagają pozwolenia na budowę. Podobnej procedury wymaga też przebudowa pomieszczeń obejmująca zmianę ich przeznaczenia, np. z mieszkalnego na usługowe, czy też zmianę układu funkcjonalnego, jak np. połączenie dwóch pokoi w jeden. Ingerencja w instalacje, czyli prace związane z montażem nowych urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, a także zmiana sposobu odprowadzania ścieków czy zmiana instalacji elektrycznej, także musi zostać zgłoszona.
Procedura zgłaszania prac remontowych
Jak można się dowiedzieć na stronie internetowej firmy MS Konserwacja Nieruchomości z Warszawy, która jest też generalnym wykonawcą inwestycji, procedura zgłaszania prac remontowych różni się w zależności od rodzaju planowanych prac. W przypadku prac mających wpływ na konstrukcję budynku należy zgłosić zamiar ich wykonania do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej i uzyskać pozwolenie na budowę. W przypadku pozostałych prac wymagających zgłoszenia wystarczy złożyć stosowne zgłoszenie zawierające opis planowanych prac oraz dokumentację techniczną. Zgłoszenie powinno być złożone na piśmie i powinno zawierać m.in. dane osobowe zgłaszającego, adres nieruchomości, na której mają być przeprowadzone prace, oraz opis planowanych prac. W niektórych przypadkach może być również wymagane załączenie dokumentacji technicznej, np. projektu budowlanego. Po złożeniu zgłoszenia, organ administracji architektoniczno-budowlanej ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Jeśli w tym czasie nie zostanie wydane postanowienie o wszczęciu postępowania administracyjnego, prace można rozpocząć.
Konsekwencje niezgłoszenia prac remontowych
Niezgłoszenie prac remontowych, które wymagają zgłoszenia, może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych. W przypadku stwierdzenia przez organy kontrolne, że prace zostały wykonane bez zgłoszenia, mogą one nałożyć na właściciela nieruchomości karę pieniężną. W skrajnych przypadkach, gdy niezgłoszone prace remontowe spowodują zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi, organy kontrolne mogą nakazać rozbiórkę wykonanych prac czy nawet całego budynku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana