Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie firmy chętnie przyjmują gruz?
W trakcie prac remontowych i budowlanych powstają duże ilości gruzu. Najczęściej nie jest to czysty gruz, ale zanieczyszczony innymi materiałami, na przykład kawałkami drewna, metalu, elementami plastikowymi i szklanymi. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak należy postępować z takimi odpadami.
W zależności od rodzaju oraz ilości domieszek innych materiałów wyróżnia się gruz czysty, zmieszany i zanieczyszczony. Czystym gruzem nazywa się gruz betonowy, gruz ceglany, ziemię i ceramikę. Gruz mieszany to gruz z domieszką innych materiałów, które może stanowić ceramika i armatura sanitarna, fragmenty płyt G-K, siatka montażowa z resztkami kleju i tynku oraz niewielkie ilości (do 5%) styropianu, szkła okiennego, wełny mineralnej. Nie może on zawierać odpadów niebezpiecznych, butelek plastikowych lub szklanych, opakowań po chemii, cemencie i farbach, dywanów i wykładzin. Jeśli materiał nie spełnia tych wymagań, zalicza się go do gruzu zanieczyszczonego.
Czy gruz nadaje się do recyklingu?
Gruz jest cennym materiałem, który można ponownie wykorzystać. Firmy budowlane stosują go najczęściej do tworzenia fundamentów, wzmocnień, ścieżek, podjazdów do garażu – opowiada pracownik Zuzper, firmy zajmującej się wywozem odpadów. Gruz jest także składnikiem mieszanek oraz grysów do asfaltu i betonu. Nadaje się również do budowy małej architektury ogrodowej oraz elementów dekoracyjnych.
Jeśli masz u siebie niepotrzebny gruz, możesz go przekazać do PSZOK-u lub osobom prywatnym. Najlepiej jednak oddać go firmie mającej uprawnienia do utylizacji gruzu, informując pracownika, jakiego rodzaju materiał i w jakiej ilości masz na swojej posesji. Takie przedsiębiorstwa mają odpowiednie pojemniki i środki transportu oraz rozbudowaną siatkę kontaktów, dzięki czemu gruz trafi w ręce osób, które zajmą się nim zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Jak przygotowuje się gruz do ponownego wykorzystania?
Firmy zajmujące się recyklingiem przygotowują otrzymany materiał podczas kilkuetapowego procesu. Na początku gruz jest poddany wstępnemu sortowaniu za pomocą przesiewacza, podczas którego oczyszcza się go z dużych kawałków innych materiałów. Następnie surowiec jest kruszony w specjalnych kruszarkach. Elementy metalowe usuwa się za pomocą separatora magnetycznego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana