Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zrobić kosztorys budowlany? Poznaj jego koszty
Kosztorys budowlany jest jednym z najważniejszych dokumentów przygotowywanych przed rozpoczęciem budowy. Nie ważne czy chodzi o biurowiec czy dom jednorodzinny. Służy oszacowaniu wszystkich kosztów, jakie inwestor musi ponieść. Przydaje się jednak też wtedy, kiedy ktoś stara się o kredyt w banku. Pytanie, komu zlecić jego przygotowanie i w ogóle jakie dane taki kosztorys powinien zawierać. Odpowiadamy w artykule. Zapraszamy do lektury.
Jak napisać kosztorys budowlany?
Kosztorys budowlany zawsze opiera się na projekcie budowlanym. Zanim więc będzie można przystąpić do wszystkich obliczeń, trzeba zamówić plan u architekta. Zazwyczaj dołącza on do swojego opracowania jeszcze wstępny kosztorys, który jest dobrą bazą do dalszych działań.
Przeczytaj również: Najważniejsze elementy dokumentacji projektowej budynku
Od czego zacząć tworzenie kosztorysu robót budowlanych? Każdą taką pracę najlepiej poprzedzić planem. Czyli musisz ustalić, co w ogóle uwzględnić w dokumencie. Weź pod uwagę różne etapy budowy. Wypisz każdy z nich, a potem przystąp do szacowania potrzebnego budżetu. Podstawowe dane obejmują opłaty dotyczące:
formalności, które musisz załatwić przed rozpoczęciem budowy, np. uzbrojenie działki, badanie gruntu, usługi geodezyjne,
budowy nieruchomości (stan surowy) — kopanie i wylewka fundamentów, postawienie ścian, montażu więźby dachowej,
wykonania dachu i komina,
ocieplenia i pomalowania elewacji,
zakupu i wstawienia okien oraz drzwi,
wykończenia wnętrza budynku,
wynajęcia potrzebnego sprzętu budowlanego,
wynajęcia ekipy budowlanej, która zrealizuje twoje zlecenie.
W kosztorysie budowlanym muszą znaleźć się informacje na temat materiałów, z których wykonane będą poszczególne części domu, biurowca czy innej inwestycji. Nie może zabraknąć też wzmianki o przedmiarze robót, czyli obliczeń w stosunku do powierzchni ścian czy dachu oraz ilości materiału, jaki ma być przeznaczony na wymienione cele.
Pamiętaj, że zawsze przyjmuje się margines błędu na poziomie 10%. To znaczy, że ostateczne koszty budowy mogą być inne niż te ustalone na samym początku.
Kosztorys prac budowlanych — jak oszacować cenę materiałów?
Wiesz już, co jest potrzebne, by postawić dom. Co dalej? Teraz kolej na ustalenie ceny materiałów budowlanych. Wystarczy, że porównasz ceny firm na rynku. To żmudne zadanie, ale da ci pojęcie o sytuacji gospodarczej. Będziesz mieć jasność, na czym stoisz i ile musisz poświęcić, by zrealizować swój cel budowlany. Pewnie będziesz musiał wykonać sporo telefonów, by dogadać się z wykonawcami i uzyskać od nich potrzebne informacje.
A co jeśli nie masz na to czasu? Najlepiej wtedy zlecić kosztorysowanie i ekspertyzy budowlane ekspertom. Wiele osób tak robi. Możesz być pewny, że zleceniobiorca wykona należycie swoje zadanie, bo wiedzę o rynku budowlanym ma raczej w małym palcu. Dla fachowca kosztorys nie jest już takim wyzwaniem jak dla laika.
Ile kosztuje kosztorys budowlany?
W takim razie, ile zapłacisz za przygotowanie dokumentu? Na cenę wpływa:
wielkość inwestycji,
oczekiwany termin sporządzenia pisma,
ilość informacji, jaki udostępnisz specjaliście — im więcej dokumentów mu przedstawisz, tym szybciej wykona kosztorys.
Biorąc pod uwagę powyższe względne, na usługę musisz przeznaczyć od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana