Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zabezpieczyć budowę w okresie lęgu i migracji zwierząt?
Podczas realizacji wszelkiego rodzaju inwestycji jednym z zagadnień, które wymagają zaangażowania inwestorów, jest ochrona środowiska. To na nich zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami ciąży bowiem odpowiedzialność za to, aby podczas realizowanych prac nie zostały uszkodzone siedliska zwierząt czy zniszczone gatunki chronione. Dlatego też podpowiadamy w jaki sposób zabezpieczyć budowę w okresach lęgowych oraz migracyjnych zwierząt.
Realizacja inwestycji budowlanych w okresie lęgu i migracji zwierząt a przepisy
Kwestie prawne związane z ochroną zwierząt na terenach, gdzie prowadzone są inwestycje budowlane, reguluje między innymi rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. To między innymi na tym dokumencie bazują więc eksperci, tacy jak firma, której specjalnością jest ochrona środowiska w procesach inwestycyjnych PROEKOEKSPERT. Zgodnie z rozporządzeniem obowiązuje natomiast w Polsce zakaz umyślnego płoszenia lub niepokojenia zwierząt w miejscach:
ich noclegu, a także w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowywania młodych,
ich żerowania zwłaszcza w przypadku ptaków migrujących i zimujących.
Przepisy wskazują również, że pod żadnym pozorem nie wolno także na terenach przeznaczonych pod inwestycje usuwać lub uszkadzać gniazd ani niszczyć siedlisk.
Jak zadbać o ochronę zwierząt na terenach dotyczących realizowanej inwestycji?
Najskuteczniejszym sposobem na zadbanie o ochronę zwierząt, w przypadkach, gdy realizowane inwestycje oddziaływają na środowisko, jest zdecydowanie się na nadzór przyrodniczy. Realizowany jest on przez przyrodników, którzy swoje działania dostosowują do uzyskanej przez inwestora decyzji środowiskowej. Sam nadzór polega natomiast na m.in. kontrolowaniu poprawności przenoszenia chronionych gatunków zwierząt oraz wspomaganiu realizacji prac budowlanych, tak aby miały one, jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne. Dodatkowo obejmuje działania kontrolne oraz dokumentacyjne.
Dzięki temu rozwiązaniu można mieć więc pewność, że teren inwestycji realizowanej w czasie lęgu oraz migracji zwierząt zostanie odpowiednio zabezpieczony. Tym samym inwestor nie złamie obowiązujących przepisów środowiskowych i nie narazi się na wysokie kary czy wstrzymanie, a nawet cofnięcie pozwolenia budowlanego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana