Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak rozpoznać zaniżone odszkodowanie OC?
Intensywne korzystanie z pojazdów przy jednoczesnym dość częstym naruszaniu obowiązujących przepisów przez niektórych kierujących sprawia, że również pozostali uczestnicy ruchu drogowego są narażeni na ponoszenie skutków możliwych kolizji i wypadków, w tym powodowanych przez nie szkód materialnych. Zabezpieczeniem są tu obowiązkowe polisy OC, z których w razie potrzeby wypłacane są odszkodowania. Niestety bywają one mocno zaniżane.
Skąd biorą się zaniżone odszkodowania?
W myśl istniejących przepisów osoby, które zostaną poszkodowane w ruchu drogowym, mogą liczyć na uzyskanie odszkodowania wypłacanego z polisy OC sprawcy. Warunkiem otrzymania odpowiedniej kwoty jest zgłoszenie szkody i jej udokumentowanie. Co do zasady przekazywana przez firmę ubezpieczeniową kwota powinna być wystarczająca do pokrycia poniesionych strat. W praktyce zdarza się jednak, że przedstawiane propozycje opiewają na sumy o wiele niższe, które w żaden sposób nie pozwalają na przywrócenie uszkodzonego pojazdu do stanu, w jakim znajdował się on przed całym zdarzeniem. Towarzystwa ubezpieczeniowe dla ograniczenia ponoszonych przez siebie kosztów stosują różne wybiegi, np. obniżają wartość samochodu, w sporządzanych kosztorysach przyjmują nierealnie niskie stawki płacone za robociznę czy wreszcie zakładają zastosowanie tanich zamienników oryginalnych części o jakości i żywotności niegwarantującej uzyskanie efektu porównywalnego ze stanem wcześniejszym. Zaniżony kosztorys naprawy należy do problemów najczęściej dotykających poszkodowanych.
Co robić, gdy proponowane odszkodowanie jest zaniżone?
Prawem każdego, kto poniósł stratę materialną w wyniku działania albo zaniechania działania przez inną osobę jest uzyskanie od niej odszkodowania, które w całości pokryje poniesioną stratę. W sytuacji, gdy proponowana na podstawie sporządzonego kosztorysu kwota okazuje się zbyt mała, jedynym rozwiązaniem jest wystąpienie do firmy ubezpieczeniowej o jej zmianę, a jeżeli nie przyniesie to oczekiwanego rezultatu, zdecydowanie się na drogę sądową. Pomoc w otrzymaniu należnego odszkodowania można uzyskać, korzystając z usług firmy rzeczoznawcaonline.pl. Zajmuje się ona kompleksową likwidacją szkód, wycenianiem aut, jak również wspieraniem poszkodowanych w sporach z ubezpieczycielami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana