Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak poprawnie nakładać tynk silikonowy?
Tynk silikonowy to jedna z najczęściej wybieranych opcji wykończenia ścian. Jest to produkt odporny na zabrudzenia i uszkodzenia oraz wykazuje właściwości paroprzepuszczalne. Można go kłaść zarówno na styropian, jak i wełnę mineralną. Jednak aby spełniał swoje funkcje, musi być nakładany w odpowiedni sposób. Jak zatem należy aplikować tynk silikonowy?
Tynk silikonowy – przygotowanie podłoża
Aby tynk silikonowy został nałożony poprawnie i wytrzymał przez długie lata w nienaruszonym stanie, istotne jest właściwe przygotowanie podłoża. Niezależnie od jego rodzaju musi być czyste, nieuszkodzone i wyrównane. Pęknięcia lub szczeliny trzeba wypełnić. W tym celu dobrze będzie użyć np. gipsu. Grunt, na którym ma się znaleźć tynk silikonowy, powinien być również suchy i pozbawiony tłustych plam lub innych zabrudzeń.
Następnie można otworzyć pojemnik z tynkiem oraz dokładnie wymieszać zawartość mieszadłem mechanicznym. Nie zaleca się dodawania do niego wody ani innych substancji. Najlepszej jakości tynki oferuje przedsiębiorstwo handlowe Düfa.
W jaki sposób należy nanosić tynk silikonowy?
Tynk silikonowy można nanosić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to metoda natryskowa, która jest bardzo wygodna, jednak należy pamiętać, że nie każdy rodzaj efektu da się uzyskać za pomocą tej techniki. Jest tak np. w przypadku popularnego kornika.
Drugim sposobem jest metoda ręczna. Aby nanosić tynki silikonowy tym sposobem, należy wyposażyć się w pacę. Kładąc materiał na danej płaszczyźnie, powinna wykonywać zadanie jedna osoba. Ma to związek ze sposobem zacierania, które powinno być wykonywane w sposób taki sam na całej powierzchni, aby efekt był jednolity, a wzór spójny.
Jak zabezpieczyć tynk?
Po nałożeniu mieszaniny tynk silikonowy musi zastygnąć. W przypadku, gdy pogoda nie jest zbyt sprzyjająca lub pada deszcz, dobrze jest zabezpieczyć świeżo położony tynk silikonowy np. folią. Pozwoli to uniknąć uszkodzenia struktury i tym samym wykonywania różnego rodzaju poprawek, co zazwyczaj bywa nie tylko bardzo pracochłonne, ale też kosztowne. Tynki silikonowe ostatecznie zasychają w czasie ok. 28 dni. Jednak zależy to ostatecznie od wielu czynników, takich jak grubość nałożonej warstwy, poziom wilgotności, temperatura powietrza czy konsystencja produktu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana