Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak gęstość materiału wpływa na izolacyjność akustyczną przegród?
Każdy właściciel domu chciałby, aby jego nieruchomość była oazą spokoju i ciszy. W końcu komfort akustyczny ma wpływ na jakość życia wszystkich domowników, pozwala na spokojną pracę i zasłużony odpoczynek. Będzie to możliwe, jeśli zadba się o odpowiednią izolację akustyczną ścian, stropów, przegród oraz dachu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest izolacyjność akustyczna przegród i jak gęstość materiału na nią wpływa, czytaj dalej!
Czym jest izolacyjność akustyczna?
Izolacyjność akustyczna to ogólna zdolność poszczególnych części konstrukcyjnych danego budynku do blokowania transmisji dźwięków między sąsiadującymi pomieszczeniami. Sam hałas może być wywoływany przez następujące rodzaje dźwięków:
dźwięk powietrzny — przewodzony przez przegrody zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz domu;
dźwięk uderzeniowy — inaczej zwany materiałowym. Dźwięki te powstają w wyniku chodzenia, przesuwania mebli czy upadku przedmiotów na podłogę.
Jeśli szukasz analizy akustycznej, postaw na odpowiednich fachowców, takich jak biuro projektowe Plan w Krakowie.
Jaki jest wpływ gęstości materiału na izolacyjność akustyczną przegród?
Należy pamiętać, że im większa jest gęstość materiału, tym większa jest masa powierzchniowa, a co za tym idzie lepsza izolacyjność danej przegrody. Opisywana zależność nosi nazwę „prawa masy” i jest różna dla poszczególnych materiałów. Przykładowo ściany, które wykonane są z betonu komórkowego, cechują się korzystniejszą izolacyjnością akustyczną niż te ze zwykłego betonu. Na izolacyjność akustyczną wpływ mają też połączenia z innymi przegrodami jak stropy czy ściany poprzeczne, a także konstrukcja i materiał, z którego wykonane są elementy budynku. Chcąc ją prawidłowo ocenić, można skorzystać z analizy akustycznej, która rozpoznaje, szczegółowo bada oraz może zaproponować rozwiązania związane z ograniczeniem uciążliwości akustycznej, która emitowana jest przez konkretne źródło. Podsumowując, kwestie związane z wygłuszaniem domu są bardzo ważne i zdecydowanie warto zadbać o nie już na etapie budowania swojego gniazdka. Pomocne będą właściwe materiały i wiedza jak odpowiednio je wykorzystać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana