Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działa samozamykacz?
Funkcjonalność stolarki otworowej można znacznie zwiększyć, decydując się na montaż odpowiedniego wyposażenia. Jednym z elementów, które będą uzupełnieniem podstawowych okuć, takich jak klamki, zawiasy czy zamki będą montowane w drzwiach zewnętrznych i wewnętrznych samozamykacze. Powodują one nie tylko wygodniejszą obsługę, ale także pozwalają na ograniczenie wydatków związanych z eksploatacją budynku.
Dlaczego korzysta się z samozamykaczy?
Samozamykacze to urządzenia, które pozwalają na samoczynny powrót skrzydła do pierwotnego położenia za sprawą specjalnego mechanizmu wymuszającego jego ruch. Są one montowane w celu zmniejszenia strat energii cieplnej, a co za tym idzie, wydatków na ogrzewanie. Zapobiegają napływowi gorącego powietrza latem i zmniejszają obciążenie klimatyzacji. Montaż samozamykaczy to także zabezpieczenie przed wtargnięciem do budynku bądź pomieszczenia osób niepowołanych. Są użyteczne, gdy chodzi o domykanie mimo wiejącego wiatru czy eliminowanie uderzenia skrzydła o ścianę wewnętrzną lub elewację. Samozamykacze mają też w wielu przypadkach funkcję blokady skrzydła drzwi w położeniu otwarte. Nierzadko stanowią one element systemu zabezpieczeń ppoż. wraz z innymi okuciami np. klamkami przeciwpożarowymi i są zakładane w drzwiach dymoszczelnych i ognioodpornych.
Jakie mechanizmy są wykorzystywane w samozamykaczach?
Najprostszym rozwiązaniem stosowanym w samozamykaczach jest montaż sprężyny, która jest napinana podczas otwierania drzwi. Jeżeli na skrzydło przestanie się wywierać nacisk, urządzenie uwalnia zmagazynowaną w naciągniętej sprężynie energię i powoduje cofnięcie się skrzydła do pierwotnego położenia. Większy komfort i pełniejszą kontrolę nad charakterystyką pracy zapewniają samozamykacze z tłumieniem hydraulicznym, określane także jako hydrauliczne. W ich przypadku siła generowana przez sprężynę jest zmniejszana przez amortyzator hydrauliczno-gazowy. Pozwala to na zastosowanie mechanizmu opóźniania zamykania, dzięki czemu drzwi nie uderzają korzystającej z nich osoby. Istnieje w nich też możliwość doboru prędkości zamykania oraz jej siły, co istotne w miejscach narażonych na podmuchy wiatru. W bardziej zaawansowanych konstrukcjach reguluje się fazę domykania, by uniknąć trzaskania drzwiami oraz siłę zamykania. Często możliwa jest też ochrona przed zbyt silnym otwieraniem. Firma Henryk Karolewski Hurtownia Art. Metalowych oferuje szeroki wybór samozamykaczy i okuć do drzwi i okien.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana