Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego warto przeprowadzać kultywatorowanie pola uprawnego?
Przygotowanie pól pod wysiew wymaga przeprowadzenia wielu różnorodnych zabiegów agrarnych. Jednym z nich jest natomiast drapaczowanie, określane także kultywatorowaniem od nazwy maszyny za pomocą jakiej jest ono wykonywane. Na czym wobec tego ono polega oraz jakie są najważniejsze zalety przeprowadzenia tego uzupełniającego zabiegu uprawy roli?
Na czym polega kultywatorowanie?
Kultywatorowanie jest zabiegiem uzupełniającym wszelkie czynności związane z uprawą roli. Pozwala ono przede wszystkim spulchnić ziemię oraz skruszyć znajdujące się w niej duże skiby, a także wymieszać ją bez odwracania. Przeprowadzany jest on za pomocą kultywatorów, których głębokość pracy, jest większa niż w przypadku bronowania i może dochodzić nawet do 20 centymetrów, dzielących się na trzy podstawowe typy. Ich dobór pod tym względem dokonywany jest natomiast do rodzaju prac, jakie mają być przez nie głównie wykonywane.
Główne zalety kultywatorowania pól uprawnych
Podstawową zaletą zastosowanie na polach uprawnych kultywatorów dostępnych między innymi w ofercie dealera maszyn rolniczych KAGRO jest możliwość zwalczenia za ich pomocą w skuteczny sposób chwastów. Drapaczowanie gwarantuje wyciągnięcie na powierzchnie złogów chwastów, a także zniszczenie ich kiełkujące siewki w glebach, które zostały wcześniej podane. Dodatkowo przeprowadzenie zabiegu kultywatorowania umożliwia skuteczne spulchnienie gleby, który nadmiernie osiadła po orce, także w przypadku kiedy była ona wykonywana dawno. Z kolei na glebach ciężkich i zwięzłych przyspiesza osiadanie roli poprzez rozrywanie skib. Kultywatorowanie zapewnia również o wiele lepsze i głębsze wymieszanie nawozów niż w przypadku bronowania. Ponadto warto także wspomnieć, że kultywatorowanie w uproszczonych najczęściej ekologicznych uprawach roli może z powodzeniem zastępować orkę.
Kiedy przeprowadzać drapaczowanie roli?
Zabieg kultywatorowania należy wykonywać po orce. Istotne jest jednak to, aby był on przeprowadzany przy optymalnej wilgotności uprawowej gleby. Drapaczowanie zbyt wilgotnej ziemi doprowadzi bowiem do jej rozmazywania i nadmiernego zbrylania się, z kolei w sytuacji, kiedy będzie ona zbyt sucha, kultywator nie będzie w stanie dotrzeć na odpowiednie głębokości, a w efekcie bryły nie zostaną efektywnie rozkruszone.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana