Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym różnią się instalacje zraszaczowe od tryskaczowych?

Spis treści
- Czym są instalacje zraszaczowe?
- Czym są instalacje tryskaczowe?
- Instalacje zraszaczowe a tryskaczowe – różnice
Zraszacze przeciwpożarowe oraz tryskacze przeciwpożarowe mają za zadanie chronić daną przestrzeń w przypadku pożaru. Systemy tego rodzaju są powszechnie stosowane w obiektach, takich jak galerie handlowe, hotele, biurowce czy parkingi podziemne. Czym się charakteryzują instalacje tryskaczowe i zraszaczowe oraz jakie są między nimi różnice? Wyjaśniamy.
Czym są instalacje zraszaczowe?
Instalacje zraszaczowe to wodne, stałe urządzenia gaśnicze, które charakteryzują się budową otwartą. Systemy te zaliczane są do typu suchego, w ich rurociągu dystrybucyjnym znajduje się powietrze. Składają się z:
-
pompowni ze zbiornikiem zapasu wody,
-
rurociągów tłocznych i dystrybucyjnych,
-
central z zaworami,
-
siatki zraszaczy.
Ważnym elementem instalacji zraszaczowych jest system detekcji, który w razie pożaru odpowiada za uruchomienie akcji gaśniczej. Gaszenie odbywa się przez schłodzenie i odcięcie dopływu tlenu. Akcja gaśnicza polega na otwarciu zaworów zalewowych, wtłoczeniu wody pod ciśnieniem do rurociągów dystrybucyjnych i uwolnieniu jej przez zraszacze w kierunku pożaru.
Czym są instalacje tryskaczowe?
Instalacje tryskaczowe oferowane m.in. przez firmę PLISZKA Inżyniering Przeciwpożarowy również należą do wodnych, stałych urządzeń gaśniczych. Zbudowane są z:
-
siatki tryskaczy,
-
zbiornika zapasu wody,
-
pompowni,
-
rurociągów tłocznych, rozprowadzających i dystrybucyjnych,
-
podstacji z zaworami.
Najczęściej wykorzystywane są w obiektach produkcyjnych, centrach logistycznych, handlowych, a także w halach.
Instalacje zraszaczowe a tryskaczowe – różnice
W instalacji zraszaczowej aktywacja systemu następuje zawsze przez zewnętrzny system detekcji, wyposażony w czujki przeciwpożarowe dobierane w zależności od występującego na obiekcie ryzyka pożarowego. W instalacjach tryskaczowych za detekcję zawsze odpowiedzialne są tryskacze, które w wyjątkowych przypadkach mogą być wspierane przez zewnętrzny system detekcji. Zraszacze są otwarte, a ich rurociągi dystrybucyjne suche. Tryskacze z kolei zawsze są zamknięte ampułką albo elementem bitumicznym, które otwierają się tylko pod wpływem podwyższonej temperatury.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana