Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym charakteryzują się podajniki rynnowe?
Nowoczesne kotły centralnego ogrzewania są wyposażane w coraz bardziej złożone konstrukcyjnie podajniki paliwa, co pozwala na zwiększanie efektywności energetycznej urządzeń, podnoszenie ich bezawaryjności oraz eliminowanie problemów z przenoszeniem opału z zasobnika do komory spalania. W przypadku urządzeń spalających węgiel w różnych postaciach oraz biomasę np. pellet albo agropellet niesłabnącą popularnością cieszą się palniki rynnowe.
Jaka jest funkcja podajnika w kotle c.o.?
Korzystanie z urządzenia grzewczego zasilanego paliwami stałymi wiąże się z koniecznością ciągłego dostarczania nowych dawek opału. W nowoczesnych kotłach montuje się w tym celu pojemne zasobniki paliwa, które współpracują z podajnikami przenoszącymi przeznaczony do spalenia materiał wprost do palnika. Dzięki współpracy ze sterownikiem kotła grzewczego pozwala to na prawidłowy dobór ilości opału do temperatury, jaka ma zostać osiągnięta w poszczególnych pomieszczeniach. Uwalnia także użytkownika od konieczności ciągłego dokładania paliwa, sprawiając, że obsługa staje się o wiele bardziej komfortowa, a wizyty w kotłowni są dużo rzadsze.
Przeczytaj również: Kocioł jednofunkcyjny kontra dwufunkcyjny - czym się od siebie różnią?
Jak działają podajniki rynnowe?
Podajniki rynnowe są wyposażone w mechanizm transportu opału składający się ze ślimacznicy przenoszącej węgiel określonego sortymentu, który grawitacyjnie opada z zasobnika, a następnie jest przemieszczany do komory spalania. Sam palnik ma postać elementu „U” kształtnego, w którego powierzchni znajdują się dysze napowietrzające obsługiwane przez kanały połączone z wentylatorem gwarantującym dopływ niezbędnego tlenu. Zaletą palnika rynnowego jest jego geometria, która sprawia, że opał nie napotyka na opór stawiany przez ścianki boczne, jak ma to miejsce w urządzeniach retortowych. Ogranicza to niezbędną do napędzania ślimaka moc, a przy tym ogranicza hałas oraz zmniejsza tempo zużywania się powierzchni palnika. Uproszczony jest tu też mechanizm pozbywania się popiołu, który przypomina ten znany z urządzeń tłokowych. Plusem montowania podajników rynnowych w kotłach grzewczych jest możliwość korzystania z rozmaitych typów opału od miału węglowego po ekogroszek oraz różne postacie pelletu. Firma Kotły Grzewcze Dragon oferuje palniki rynnowe do kotłów c.o. o wysokiej jakości i efektywności działania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana