Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy wentylacja mechaniczna powinna być obecna w każdym pomieszczeniu mieszkania?
Prawidłowo wykonana wentylacja mechaniczna pozwala na wymianę powietrza, a także jego właściwe odprowadzenie. Daje możliwość pozbycia się niechcianych mas powietrznych i wprowadzić świeże. W efekcie w danym pomieszczeniu nie będzie dochodzić do przekroczenia bezpiecznego poziomu np. tlenku węgla. Czy we wszystkich wnętrzach powinna się znajdować wentylacja mechaniczna?
Gdzie konieczna jest wentylacja mechaniczna?
W przepisach nie jest określona dokładna ilości pionów wentylacyjnych w domu, ale narzucona jest konieczność wykonania wentylacji w takich pomieszczeniach, jak kuchnie, łazienki, toalety, garaże czy kotłownie. Wentylacja jest także koniecznością we wszystkich wnętrzach bez otwieranych okien – czyli garderobach, schowkach itd. Należy ją także zastosować w pomieszczeniach, w których znajdują się kominki. W kuchni warto wykonać dwa kanały – jeden podłączony do okapu, a drugi użytkowany do utrzymywania dobrego przepływu powietrza, gdy okap nie jest włączony. Wykonanie kratek w pokojach na piętrze może jednak wiązać się z koniecznością budowy w domach nowych kominów. Dlatego w takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją.
Jakie zalety ma wentylacja mechaniczna z rekuperacją?
Decydując się na wentylację mechaniczną z rekuperacją, można ograniczyć ilość potrzebnych kominów i zapewnić w domu stałą, dopasowaną do potrzeb mieszkańców wymianę powietrza – bez względu na warunki pogodowe! Dodatkowo taka wentylacja zimą nie jest źródłem strat ciepła. To także bardzo korzystna opcja pod kątem kosztów, ponieważ cena budowy jednego komina to ok. 5000 – 7000 zł. Rezygnując z wykonania dużej ilości kominów wentylacyjnych, można liczyć na spore oszczędności. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją to nie tylko opłacalna opcja pod względem eksploatacyjnym, ale także inwestycyjnym. W jej budowie pomoże z pewnością wentylacja z rekuperacją i osuszanie Ventus – fachowcy w swojej dziedzinie!
Dlaczego warto zdecydować się na wentylację z rekuperacją?
System rekuperacji pozwala wymieniać powietrze w domu w taki sposób, jak chce użytkownik – bez względu od wiatru czy ciśnienia na zewnątrz. Jeśli inwestor chce, na sterowniku może zwiększyć intensywność przewietrzania lub ją zmniejszyć. To także możliwość filtracji nawiewanego powietrza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana