Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy mieszkania z rynku pierwotnego są droższe od mieszkań na rynku wtórnym?

Chcąc kupić dla siebie nowe mieszkanie, na początku trzeba podjąć decyzję, czy zdecydujemy się na mieszkanie z rynku wtórnego, czyli na nieruchomość zakupioną bezpośrednio od jej poprzedniego właściciela, czy na mieszkanie z rynku pierwotnego, czyli na nieruchomość od dewelopera. Czy to prawda, że mieszkania z rynku pierwotnego są droższe niż mieszkania z rynku wtórnego? Jakie elementy decydują o ostatecznej cenie mieszkania?
Co ma największy wpływ na cenę mieszkania?
Ceny mieszkań i domów jednorodzinnych zazwyczaj są uzależnione nie tylko od ich wielkości, ale również od lokalizacji i standardu wykończenia. Oczywiście im bliżej z danego miejsca jest do najważniejszych punktów w danej miejscowości, tym lepiej. Znaczenie ma również ilość znajdujących się w okolicach domu lub osiedla mieszkaniowego terenów zielonych oraz różnego typu sklepów i obiektów usługowych. Dla młodych ludzi najważniejsze na pewno są przedszkola, szkoły i przychodnie lekarskie. Oprócz tego wybierając nowe mieszkanie, warto jest sprawdzić, czy w najbliższej okolicy znajdują się np. apteki. Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy deweloperskiej Eko-Bud pod Warszawą:
Przeczytaj również: Jak tanio wykończyć mieszkanie w stanie deweloperskim?
Wszystkie wskazane elementy mają znaczenie dla klientów, którzy poszukują idealnej nieruchomości. Jeśli chodzi o standard i zastosowane w trakcie tworzenia bloku mieszkalnego technologie budowlane, oczywiście mieszkania z rynku pierwotnego nie mają sobie równych i będą najwygodniejsze do zamieszkania. Okolice nowych osiedli mieszkaniowych dopiero jednak się tworzą i na początku na pewno jeszcze z nowego osiedla nie będzie tak łatwo znaleźć i się dostać do potrzebnych sklepów, obiektów usługowych czy gabinetów lekarskich. To oczywiście szybko się zmieni, jednak na początku nie może mieć wpływu na cenę mieszkania.
Dlaczego mieszkania z rynku wtórnego są często droższe niż mieszkania z rynku pierwotnego?
Najważniejszym czynnikiem jest stopień zagospodarowania otoczenia. Na starych osiedlach mieszkaniowych nic klienta w żadnym momencie nie powinno zaskoczyć. Nie powstanie nagle żadna wielka budowla czy trasa szybkiego ruchu, ponieważ tu miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni jest już zamknięty. Zazwyczaj w okolicach starych osiedli mieszkaniowych znajduje się też znacznie więcej terenów zielonych, na powstanie których mieszkańcy nowych osiedli mieszkaniowych będą musieli jeszcze zaczekać. Z tego względu ceny mieszkań na rynku wtórnym bardzo często są wyraźnie wyższe niż ceny mieszkań z ryku pierwotnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana