Co to jest ekspertyza budowlana i ile kosztuje?
Ekspertyza budowlana to rodzaj opracowania, w którym zawarte są informacje na temat stanu technicznego budynku. Do jej sporządzenia potrzebne są specjalne uprawnienia, a same dane opierają się na niezbędnych oględzinach i pomiarach. Co dokładnie w niej znajdziesz? Jakie są koszty przygotowania takiego dokumentu? Potrzebne informacje znajdziesz w naszym poradniku.
Co zawiera ekspertyza budowlana?
W ekspertyzie budowlanej znajdziesz:
określenie przedmiotu i celu dokumentu,
opis elementów konstrukcyjnych, w tym informacje o użytych materiałach i wymiarach,
obliczenie części nośnych budynku (fundamentów, ścian),
rysunki techniczne, będące wizualizacją badań,
opis ewentualnych uszkodzeń,
informację na temat zastosowanej metodologii badań,
wnioski końcowe, czyli ocena stanu budynku, jego przydatności oraz zalecenia odnośnie do koniecznych napraw.
Jeśli chodzi o przedmiot ekspertyzy budowlanej, to może nim być na przykład:
weryfikacja zrealizowanych prac budowlanych,
przekształcenie budynku,
analiza wad konstrukcyjnych czy awarii,
próba określenia przyczyn katastrof budowlanych,
ustalenie zasadności roszczeń w postępowaniu sądowym.
Co ciekawe, termin ekspertyzy budowlanej nie jest określony przepisami. Jest jednak stosowany w branży budowlanej. Przyjął się po prostu do obiegu, a jego wytyczne są mimo wszystko jasne dla specjalistów.
Przeczytaj również: Czym są ekspertyzy budowlane?
Kto może wykonać ekspertyzę budowlaną?
Do przeprowadzenia ekspertyzy stanu technicznego budynku uprawniony jest rzeczoznawca budowlany. Zanim skorzystasz z usług wybranej osoby, upewnij się, że jej nazwisko widnieje w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Budowlanych. Jeśli tak jest, będzie mogła przedstawić ci swoją legitymację, świadczącą o posiadanych kompetencjach. I wiedzy, która pozwala na samodzielne wykonywanie zadań w zakresie oceny budownictwa. A biorąc pod uwagę to, jak skomplikowana jest ekspertyza, specjalistyczną wiedzę musi mieć na naprawdę wysokim poziomie.
Ile kosztuje ekspertyza budowlana?
Średni koszt ekspertyzy budowlanej wynosi kilka tysięcy złotych. Im większy budynek, który trzeba skontrolować, tym bardziej wzrasta cena. Poza tym wpływa na nią stopień zniszczeń i usterek nieruchomości. Duże znaczenie ma również lokalizacja i ilość danych, jakie mają znaleźć się w potrzebnym dokumencie. W małych miastach i na wsiach opłaty z reguły są niższe. W Krakowie, Warszawie czy Poznaniu rzeczoznawcy za usługę niestety liczą sobie więcej. Pamiętaj też, że jeśli zależy ci na szybkim sporządzeniu ekspertyzy, opłaty automatycznie wzrosną. Zdarza się, że w czasie oględzin dochodzi do dodatkowych uszkodzeń, co znowu nadwyręża budżet właściciela budynku.
Opinia techniczna a ekspertyza budowlana — co je różni?
Warto wiedzieć, że obok pojęcia ekspertyzy budowlanej istnieje też opinia techniczna. Mimo pewnych podobieństw, to dwa różne dokumenty, które wiążą się z innymi wymogami. Opinii technicznej nie musi opracowywać rzeczoznawca budowlany. Możesz zlecić ją inżynierowi lub technikowi budowlanemu. Na czym w ogóle polega? To ocena stanu budynku oparta jednak na bardziej ogólnych oględzinach. Nie ma w niej tylu szczegółowych danych jak w ekspertyzie. Opinię wydaje się na podstawie dostępnej dokumentacji projektowej.
Z kolei ekspertyza wzbogacona jest o dokładne pomiary, badania i wnioski wraz z zaleceniami co do dalszego postępowania. To, który dokument jest potrzebny, zależy od sytuacji. Sąd może na przykład wymagać ekspertyzy budowlanej, by orzec w jakiejś sprawie.
Na pewno ekspertyza jest konieczna, jeśli doszło do naruszenia konstrukcji nieruchomości, planowana jest jej modernizacja bądź zmiana przeznaczenia (np. mieszkanie na sklep).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana
Komentarze użytkowników
-
Bud
W aktualnym PB rzeczoznawca budowlany jest wykreślony z samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie art 12. Jest to wewnętrzna sprawa Izby nie jest ani obligatoryjna ani obowiązkowa. Równie dobrze Izba może sobie nadawać tytuł "Cesarza budownictwa" i nie będzie to miało żadnego wpływu na PB. Zgodnie z art 12 PB należy posiadać odpowiednie uprawnienia. Wypisywanie w artykule że tylko rzeczoznawca jest do tego uprawniony jest wprowadzaniem czytelników w błąd.