Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co składa się na stałe gazowe urządzenia gaśnicze?

Stałe urządzenia gaśnicze gazowe to samoczynne instalacje jako środek gaśniczy wykorzystujące mieszaniny gazów – zazwyczaj chemicznych albo obojętnych. Tego typu nowoczesne systemy mogą być z powodzeniem stosowane w pomieszczeniach, w których znajduje się sprzęt elektroniczny, dokumenty, dzieła sztuki i wiele innych materiałów. Jaka są zbudowane i na czym polega zasada ich działania? Wyjaśniamy w artykule.
Indywidualny projekt systemu gaszenia gazem – dlaczego warto?
Na samym początku należy zaznaczyć, że budowa stałego urządzenia gaśniczego gazowego może różnić się w zależności od tego, w jakim obiekcie jest ono zainstalowane. Ważne bowiem, by system każdorazowo był dostosowany do warunków panujących w konkretnym budynku – pod uwagę należy wziąć m.in. jego powierzchnię, konstrukcję i przeznaczenie, w tym rodzaj składowanych materiałów. Niektóre firmy, takie jak wykonawca systemów przeciwpożarowych Profire Systemy Przeciwpożarowe z Warszawy, wykonują projekty instalacji skrojone pod indywidualne potrzeby.
Na podstawowe urządzenie gaśnicze gazowe składają się butle ze środkiem gaśniczym (dobranym do specyfiki obiektu), kolektor zbiorczy, wyzwalacz zaworu, rurociągi, czujki przepływu, reduktory ciśnienia, zawory, węże i dysze. Są to części umożliwiające przechowywanie, a także rozprowadzanie i samoczynne uwalnianie środka gaśniczego.
System gaśniczy gazowy może być też wyposażony w wiele dodatkowych elementów, takich jak np. czujki pożarowe, centrale sterowania gaszeniem, sygnalizatory czy przyciski ręcznego uruchamiania i zatrzymywania gaszenia.
Jakie są zalety gaszenia gazem?
Działanie systemów gaśniczych gazowych jest bezpieczne dla ludzi znajdujących się w obiekcie i przyjazne dla środowiska. Ponadto gazy gaśnicze nie wchodzą w reakcje chemiczne z gaszonymi materiałami, które mogłyby spowodować ich uszkodzenie. Użycie tych gazów nie powoduje powstania dodatkowych szkód popożarowych ani szoku termicznego dla elektroniki.
Stałe urządzenia gaśnicze gazowe mogą być wykorzystywane w takich przestrzeniach, jak m.in. rozdzielnie elektryczne, serwerownie, laboratoria, archiwa, biblioteki, muzea, galerie sztuki, magazyny substancji łatwopalnych. Sprawdzają się doskonale do gaszenia:
sprzętu elektronicznego,
urządzeń telekomunikacyjnych
aparatury medycznej,
dokumentów,
zabytków,
dzieł sztuki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana